NEFB60H-3SV Image 1
NAPOLEON NEFB60H-3SV TRIVISTA PRIMIS 60 3-SIDED BUILT-IN ELECTRIC FIREPLACE
MFR Part #: NEFB60H-3SV
SKU #: 1691784
Brand: NAPOLEON
NAPOLEON NEFB60H-3SV Built-in Electric Fireplace, 120/240 VAC, 15 A, 60 Hz, 1500/3000 W, 10000 Btu, 60 in OAW, Black
2 Year Limited
NAPOLEON Built-in Electric Fireplace, 120/240 VAC, 15 A, 60 Hz, 1500/3000 W Wattage, 15 in H x 58-1/2 in W Viewing Area, 21-3/4 in H x 59 in W x 9-1/4 in D Frame, 800 sq-ft Heating Area, LED Lamp, 10000 Btu, Hardwired, Plug-In Connection, Wall Mounting, 21-1/2 in Overall Height, 60 in Overall Width, 9-1/2 in Overall Depth, Black, Additional Information: Trivistaâ„¢ Primis 60 Series
Product Details
Attributes
Additional Information: Trivista™ Primis 60 Series
Amperage Rating: 15 A
BTU Rating: 10000 Btu
Color: Black
Connection Type: Hardwired, Plug-In
Frame Size: 21-3/4 in H x 59 in W x 9-1/4 in D
Frequency Rating: 60 Hz
Heating Area: 800 sq-ft
Lamp Type: LED
Mounting Type: Wall
Overall Depth: 9-1/2 in
Overall Height: 21-1/2 in
Overall Width: 60 in
Viewing Area: 15 in H x 58-1/2 in W