INV-LB12-CP Image 1
INVISIA INV-LB12-CP INVISIA 12 LINEAR GRAB BAR
MFR Part #: INV-LB12-CP
SKU #: 1287832
Brand: HEALTHCRAFT
UPC: 689281031448
INVISIA INV-LB12-CP Linear Grab Bar, 1-1/4 in Dia, 12 in L, 304 Stainless Steel, Polished Chrome, Straight Handle
Limited Lifetime
ADA 609.2|ADA 609.3|ADA 609.8
INVISIA Linear Grab Bar, Theme/Style: Elegant, 500 lb Weight, 304 Stainless Steel, Finish: Polished Chrome, Straight Handle, 1-1/4 in Diameter, 12 in Length, 15 in Width, 3 in Height, Wall Mounting, Additional Information: 8-3/4 in Centre Spacing, 1-1/2 in Wall Clearance, 4 in D Dimensions
Product Details
Attributes
Diameter: 1-1/4 in
Length: 12 in
Material: 304 Stainless Steel
Additional Information: 8-3/4 in Centre Spacing, 1-1/2 in Wall Clearance, 4 in D Dimensions
Finish: Polished Chrome
Handle Type: Straight
Height: 3 in
Mounting Type: Wall
Theme/Style: Elegant
Weight Capacity: 500 lb
Width: 15 in